۱۰۰ ویژگی نرم‌افزار سامانه که بهتر است بدانید! (بخش ۵)

طراحی و برنامه‌نویسی نرم‌افزار «سامانه» با بالاترین استاندارهای توسعه و پشتیبانی نرم‌افزاری تهیه شده است. این نرم‌افزار بیش از یک دهه است که در حال بهره‌برداری است و شرکت نمادیس به عنوان متولی توسعه نرم‌افزار همواره سعی کرده است با پشتیبانی نرم‌افزار در بالاترین سطح، رضایت خاطر مشتریان را فراهم سازد، علاوه بر اینکه بصورت دوره‌ای بروز‌رسانی‌هایی برای برنامه ارائه می‌کند تا همواره مشتریان از به روز بودن نرم‌افزار اطمینان خاطر داشته باشند. (لازم به ذکر است که از سال ۱۳۸۳ تاکنون بیش از ۱۵۰ بروزرسانی شامل تغییرات در فرم‌های مصوب و ارتقاء نرم‌افزار ارائه شده است.)


۶۶- حذف حروف خالی قبل و بعد از اسامی

برای یکنواختی در ورود اطلاعات توسط سامانه، حروف خالی و بی‌معنی از اسامی حذف می‌شوند.

۶۷- جلسات موقت

برای صرفه‌‌جویی در زمان، جلسات هنرجو ابتدا بصورت موقت رزرو می‌شوند و با فشار یک دکمه می‌توان آنها را حذف کرد و یا بصورت دائمی تبدیل کرد.

۶۸- ثبت تأخیر و تقدم جلسات

چنانچه جلسه‌ای به هر علت در موعد مقرر خود تشکیل نشد و با تأخیر و یا تقدم زمانی روبرو شد، می‌توانید این جابجایی زمانی را ثبت کنید و چنانچه نیاز بود این جابجایی را در جلسات بعدی نیز اعمال کنید.
حذف حروف خالی قبل و بعد از اسامی: برای یکنواختی در ورود اطلاعات توسط برنامه، حروف خالی و بی‌معنی از اسامی حذف می‌شوند.

۶۹- جابجایی سریع در انتخاب ساعت

یکی از مواردی که سرعت در آن بسیار مهم می‌باشد، انتخاب ساعت است، که با قرار دادن دکمه‌های متعدد روی صفحه و تعیین میانبرهایی برای صفحه‌کلید و ماوس سرعت انتخاب ساعت توسط اُپراتور بسیار بالا می‌باشد و با کلیدهای مختلف می‌توان به راحتی بین قسمت‌های مختلف جابجا شد.

۷۰- تعیین شرح برای هر شیفت کاری

برای هر شیفت کاری مربی می‌توان بصورت مستقل توضیحاتی بنویسید، بدین ترتیب می‌توانید توضیحات لازم مربوط به هر شیفت کاری در تعیین کنید.

۷۱- محاسبه خودکار جلسات برگزار شده

پس از پایان هر روز جلسات برگزار شده و لغو شده توسط برنامه بصورت خودکار تعیین می‌شود و در محاسبات مالی از آنها استفاده می‌شود.

۷۲- تاریخ هجری شمسی

برنامه از یک الگوریتم پیچیده برای بدست آوردن تاریخ دقیق، براساس هجری شمسی استفاده می‌کند که در آن تمامی ظرافت‌های تاریخ شمسی لحاظ شده است. بدین ترتیب این برنامه با تقویم فارسی همخوانی کامل دارد.

۷۳- تقویم و تعطیلات

توسط این گزینه می‌توانید تعطیلات رسمی و روزهایی را که آموزشگاه تعطیل است را ثبت نمائید تا این روز‌ها بعنوان تعطیلی در نظر گرفته شوند.

۷۴- انتخاب جلسه با بیش از یک مربی

لزومی ندارد که هنرجو تنها با یک مربی انتخاب ساعت نماید، بلکه می‌تواند با دو چند مربی جلسه داشته باشد.

۷۵- هشدار تداخل جلسات

در هنگام انتخاب ساعت اگر جلسات هنرجو با یکدیگر تداخل زمانی داشته باشند توسط برنامه به کاربر هشدار داده می‌شود.

۷۶- جابجایی هنرجویان

هنگامیکه می‌خواهید جلسات بین دو یا چند هنرجو را با یکدیگر جابجا نمائید، توسط این گزینه و با فشار یک کلید می‌توانید بین هنرجویان مختلف جابجا شوید.

۷۷- نرخ آموزشی متفاوت برای هر هنرجو

چنانچه نیاز باشد می‌توانید نرخ آموزشی را برای دانشجویان بخصوص بصورت جداگانه تعیین نمائید.

۷۸- تعیین اضافه کار

چنانچه مدت زمان جلسه یک مربی از زمان تعیین شده بیشتر شد، می‌توان این مدت را به دقیقه تعیین نمود تا مقدار اضافه کار بر اساس دریافتی ساعتی وی محاسبه شود.

۷۹- حذف ساعات از ساعات کار مربی

چنانچه مربی در ساعاتی از ماه و یا روز در آموزشگاه حضور نداشته باشد می‌توان آن ساعات را کلاً از ساعات کاری وی حذف نمود.

۸۰- ثبت و نمایش چک‌ها و فیش‌ها

تمامی چک‌های دریافتی و پرداختی و همچنین فیش‌های دریافتی را به همراه مشخصات بانک و شماره هر کدام می‌توانید به راحتی در سیستم ثبت نمائید.

۸۱- ثبت اتوماتیک و دستی تاریخ و زمان

در هنگام ثبت مشخصات، برنامه بصورت خودکار تاریخ و زمان همان لحظه را درج می‌کند، اما چنانچه مایل به ثبت تاریخ و زمان دیگری بودید به راحتی می‌توانید آنها را تغییر دهید.

۸۲- واژه پرداز مستقل فارسی

بعنوان یک قسمت اضافی، واژه‌پرداز فارسی ویرایشگر برای نامه‌نگاری و تایپ به همراه امکانات متعدد برای پاراگراف‌‌بندی، صفحه‌بندی و چاپ با محیط فارسی در اختیار شما قرار گرفته است.

۸۳- پرش سریع به سطر مورد نظر

برای افزایش سرعت و انتقال به هنرجو و یا مربی مورد نظر می‌توان بوسیله کد، کدملی، تلفن و یا شماره سطر، وی را به سرعت انتخاب نمود.

۸۴- تکمیل تدریجی اطلاعات

برای ورود اطلاعات لازم نیست تمامی مشخصات را در ابتدا وارد کنید، می‌توانید اطلاعات را بصورت تدریجی و در مواقع لازم تکمیل نمائید.

۸۵- استفاده از کادر‌های شناور و چسبان

یکی از ویژگی‌های منحصربفرد سامانه استفاده از کادر‌های شناور و چسبان می‌باشد که فضای بیشتری برای نمایش سایر قسمت‌ها را فراهم می‌آورد.

۸۶- تغییر اندازه سطرها و ستون‌ها

برای مشاهده کامل‌تر متون جداول برنامه، اندازه سطرها و ستون‌های تمامی جداولی که در برنامه استفاده شده است قابل تغییر می‌باشند.

۸۷- مرتب سازی اطلاعات به دلخواه

برای جستجوی راحتتر و همچنین نمایش منطقی‌تر جداول، در هر جدول امکان ترتیب‌بندی بر اساس نام، نام خانوادگی، کُد، تاریخ ثبت‌نام (استخدام)، تلفن، کد ملی، جنسیت، خودرو و ... وجود دارد.

۸۸- نمایش انعطاف‌پذیر

شما می‌توانید نمایش جداول را بر اساس خواست خود تغییر دهید و به جای نمایش همه اطلاعات، اطلاعات را در قالب‌های خاص مشاهده نمائید.

۸۹- نمایش شرح گزینه‌ها

برای کار‌کرد راحتتر، هنگامیکه ماوس را بر روی گزینه‌های منو و ابزارها حرکت می‌دهید بسته به کار‌کرد هر یک، توضیح مختصری درباره آن گزینه در پایین صفحه نمایش می‌یابد.

۹۰- نمایش جمع بدهکاری و بستانکاری

هنگامیکه که شما دفتر بدهکاران و یا بستانکاران را باز می‌کنید کل طلب و یا بدهی آموزشگاه محاسبه و به شما نمایش داده می‌شود.

۹۱- پشتیبانی از ماوس‌های چرخ دار

برای جابجایی سریعتر بین سطر‌های جدول، چنانچه دارای ماوس چرخ‌دار باشید، می‌توانید از غلطک آن برای بالا و پایین شدن بین سطر‌ها استفاده کنید.

۹۲- نمایش لحظه‌ای تاریخ و ساعت

در هنگام انتخاب ساعت برای اینکه اُپراتور راحتتر ساعت و تاریخ هر خانه را مشاهده کند، با حرکت ماوس بر روی جدول، زمان و تاریخ هر خانه جدول در پایین صفحه نمایش می‌یابد.

۹۳- تنظیمات مستقل برنامه

توسط این گزینه می‌توانید اندازه، شکل‌های گرافیکی، مبلغ دریافتی مربی، هزینه‌ی ساعتی و فایل عکس هنرجو و چگونگی نمایش در هنگام آغاز برنامه را می‌توانید تعیین کنید.

۹۴- محیط گرافیکی

در طراحی ظاهر سامانه از اشکال و تصاویر با گرافیک بسیار بالا و کیفیت ۱۶ میلیون رنگ استفاده شده تا علاوه بر نمایان ساختن کار‌کرد گزینه مربوطه، محیط نرم‌افزاری زیبا و دلنشینی را برای استفاده و یادگیری فراهم آورد.

۹۵- نمایش مشخصات

برای نمایش مشخصات هنرجو و مربی از طریق صفحه «مشخصات» می‌توانید با فشار یک دکمه تمامی مشخصات آنها را در یک صفحه مشاهده نمایید.

۹۶- سازگاری با انواع چاپگر

برای چاپ رسید‌ها و گزارش‌های خود، سامانه با انواع چاپگر اعم از سوزنی، جوهرافشان، لیزری سیاه و سفید یا رنگی سازگاری دارد.

۹۷- افزودن آرم آموزشگاه خود

شما می‌توانید، آرم آموزشگاه خود را در برنامه قرار دهید تا در بالای تمامی گزارش‌ها و رسید‌ها نشان آموزشگاه شما قرار داشته باشد.

۹۸- پشتیبانگیری خودکار

سامانه می‌تواند نسخه‌های پشتیبان را در شبکه بصورت اتوماتیک و در دوره‌های زمانی متناوب، تهیه نماید.

۹۹- ساعت عقربه‌ای

برای مشاهده و درک سریع تر زمان می‌توانید از ساعت عقربه‌ای سامانه استفاده کنید.

۱۰۰- پشتیبانی از استاندارد Unicode

سامانه برای نوشتن فارسی و درج اطلاعات در پایگاه‌داده از استاندارد جهانی UTF-۸ استفاده می‌کند، که موجب سازگاری نوشتار‌های فارسی در سایر برنامه‌ها می‌گردد.